Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto przeanalizować oferty kilku banków. Mało rozsądne jest, aby skorzystać z pierwszej lepszej oferty banku. Każda z nich może zawierać wiele kruczków, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Więc na co zwrócić szczególną uwagę?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Najczęściej spotykamy się z oprocentowaniem zmiennym. W skład oprocentowania wchodzi marża, która jest stała w całym okresie kredytowania oraz stopa referencyjna WIBOR, którą banki aktualizują co 3, 6  lub 12 miesięcy. Dlatego porównując oferty banków należy zwrócić uwagę na częstotliwość aktualizacji stopy referencyjnej oraz marży. Ważną kwestią jest też informacja, czy wysokość marży jest uzależniona od wniesionego przez nas wkładu własnego.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Ubiegając się o kredyt musimy też wykazać się wkładem własnym. Bank nie nałoży na nas dodatkowego ubezpieczenia, jeśli do transakcji wniesiemy aż 20%. Minimalna wysokość takiego wkładu wynosi obecnie 10%. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego może być w różnych formach. Możemy spotkać się z podwyższeniem marży do momentu spłaty brakującego wkładu lub też bank może chcieć w gotówce składkę takiego ubezpieczenia za pewien okres z góry.

Prowizja banku przy kredycie hipotecznym

Prowizja to kolejny element, któremu warto się przyjrzeć. Naliczana jest procentowo od pożyczanej kwoty. Dowiedzmy się, czy jest możliwość negocjowania prowizji oraz czy będziemy musieli zapłacić ją w gotówce czy też uda się ją skredytować. Przy niektórych ofertach istnieje możliwość zamiany prowizji bankowej na ubezpieczenie. Taka zamiana może okazać się korzystna dla kredytobiorców.

Zabezpieczenie kredytu do czasu wpisu hipoteki

Ubezpieczenie pomostowe jest najczęstszym zabezpieczeniem banku do czasu, kiedy nie zabezpieczy on spłaty kredytu poprzez wpis w dziale IV Księgi Wieczystej. Zazwyczaj wpisu dokonuje się w ciągu 1 – 2 miesięcy. Natomiast kwestia ta staje się bardziej kluczowa, kiedy kupujemy nieruchomość od dewelopera w trakcie budowy. Wtedy na założenie księgi wieczystej i wpis hipoteki możemy czekać nawet kilkanaście miesięcy. Przez ten czas bank pobierze od nas ratę w podwyższonym oprocentowaniu lub pobierze składkę ubezpieczenia.

Wcześniejsza spłata kredytu

Jeżeli rozważamy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, porównując różne oferty kredytu hipotecznego zwróćmy uwagę na opłaty za taką czynność. Prowizja za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę pobierana jest zazwyczaj w pierwszych latach spłaty. W kilku bankach możemy spotkać się z prowizją pobieraną przez cały okres kredytowania.


Warto dokładnie przyjrzeć się powyższym parametrom, bo może okazać się że nasz tani kredyt będzie całkiem kosztowny. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy naszego doradcy finansowego , a dowiesz się jak obniżyć koszty kredytu.